Jääkiekon SM-liigaseura Helsingin IFK tiedotti keskiviikkona, että tähtihyökkääjä Iikka Kangasniemi on toipunut jälleen pelikuntoon loukkaantumisestaan.
Kangasniemi loukkaantui tapaninpäivän ottelussa Pelicansia vastaan, mutta nyt tähtipelaaja on jälleen pelikunnossa. Myös seuran tuore tähtihankinta Sakari Salminen liittyi keskiviikkona seuran harjoitusvahvuuteen. Salminen siirtyi HIFK:hon tiistaina Porin Ässistä loppukauden mittaisella lainasopimuksella.
Kangasniemen paluu on mieluinen uutinen, sillä nuori hyökkääjä on iskenyt tällä kaudella jo 14 maalia ja 25 tehopistettä 21 otteluun.
Sakari Salminen pukee puolestaan HIFK:n kultakypärän päähänsä. Salminen on iskenyt tällä kaudella Ässissä tehot 10+21.
HIFK kohtaa perjantaina HPK:n kotonaan.
Ville Hirvonen

































