Ilman Aleksander Barkovia pelannut Florida Panthers teki seuraennätyksen NHL:ssä torstaina. Florida kukisti New Jersey Devilsin kotonaan 4-1.
Florida on voittanut kauden kaikki yhdeksän kotiotteluaan. Se on seurahistorian pisin kotivoittoputki. Panthers oli ottanut faniensa edessä kahdeksan peräkkäistä täyttä pistepottia kaudella 2017-18. Florida on nyt voittanut viime kevät mukaan lukien 13 peräkkäistä kotiottelua runkosarjassa.
Tähtipuolustaja Dougie Hamilton vei New Jerseyn 1-0- johtoon, mutta Floridan Carter Verhaeghe tasoitti seitsemän sekuntia ennen ensimmäistä taukoa.
Eetu Luostarinen iski Floridan 2-1 -voittomaalin lähietäisyydeltä toisen erän alussa. Voittomaali oli suomalaissentterille jo kauden kolmas. Yhä ensimmäistä syöttöpistettään hakeva Luostarinen on saalistanut kauden 14 ottelussaan tehot 6+0=6.
Barkov loukkaantui tiistain ottelussa New York Islandersia vastaan. Hänen ”alavartalon vammansa” tilannetta tarkastellaan viikoittain.
Florida porskuttaa koko NHL:n kärkipaikalla.

































