
Colorado Avalanche on vain yhden voiton päässä NHL:n Stanley Cup -finaaleista. Avalanche johtaa Läntisen konferenssin loppuottelusarjaa Edmonton Oilersia vastaan voitoin 3-0.
Keväällä hankittu Artturi Lehkonen on ollut yksi Coloradon sankareista isoimpien tähtien takana. Suomalaishyökkääjä on kerännyt 13 playoff-ottelussa tehot 5+3=8. Hän on tehnyt kaksi voittomaalia.
– Lehkonen on todella hyvä täydentävä pelaaja. Hänellä on todella vahva työmoraali ja hän jahtaa kiekkoja periksi antamattomasti. Hän voittaa paljon kaksinkamppailuja. Kuvailin häntä tuossa yksi päivä pelkäämättömäksi. Hän tekee paljon kovaa työtä ketjukavereidensa eteen. Hän pystyy pelaamaan noiden taitopelaajien kanssa ja auttaa heitä tehoilemaan, Coloradon päävalmentaja Jared Bednar kuvaili lehdistötilaisuudessa.
Lehkosen lisäksi Colorado hankki keväällä puolustaja Josh Mansonin sekä hyökkääjät Andrew Coglianon ja Nico Sturmin.
– Joe (GM Sakic) tavoittelivat jätkiä, jotka täyttävät joukkueessamme tiettyjä tarpeita. Nuo kaikki jätkät ovat täyttäneet ne tarpeet ja monissa tapauksessa mielestäni ylittäneet odotukset, Bednar kehui.
Coloradolla on yksi uusi haaste edessä maanantain nelospelissä. Lehkosen ja Mikko Rantasen välissä pelannut sentteri Nazem Kadri loukkaantui edellisessä ottelussa ja on sivussa. Rantanen saattaa ottaa Kadrin paikan kakkosketjun sentterinä.
– Uskon pystyväni siihen. Tietenkin se on hieman erilaista, joten pitää tehdä joitain muutoksia. Valmentaja tekee päätökset ja minä vain odotan mikä se päätös on. Olen valmis pelaamaan mitä tahansa paikkaa. Ehkä en nyt puolustajaa tai maalivahtia, mutta muuten olen valmis, Rantanen sanoi.
Lue myös:Kaunis kuvio ratkaisi viimeisellä minuutilla – Tampa Bay nousi takaa voittoon
Lue myös:NHL:n playoff-maalipörssin kärkimies pelikieltoon