Jalkapallon Saksan Bundesliigassa pelattiin perjantaina perinteiseen tapaan yksi ottelu. Bayer Leverkusen koki katkeran tappion.
Leverkusenin vieraspelistä tuli melkoinen maali-iloittelu, jonka Mainz lopulta voitti 3-2-lukemin.
EM-kisoissakin ihastuttanut Patrik Schick vei vieraat avausjaksolla johtoon, mutta toinen puoliaika käänsi ottelun.
Aaron Martin tasoitti juuri ennen tunnin täyttymistä ja vain hetkeä myöhemmin Karim Onisiwo sai pallon uudestaan ohi Hradeckyn, mutta tuo osuma hylättiin paitsiona.
74. minuutilla peli näytti jo ratkeavan, kun Lucas Alario vei Leverkusenin uudestaan johtoon, mutta sitten vieraille tuli musta hetki: Jean-Paul Boetius tasoitti 84. minuutilla ja Marcus Ingvartsen iski voittomaalin 88. minuutilla.
Samalla Leverkusenin neljän voiton putki katkesi. Se jatkaa kuitenkin kolmannella sijalla. Mainz on sijalla seitsemän.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Karu takaisku! Teemu Pukin joukkuekaverin kausi on paketissa































