Roope Hintz teki kauden 23. maalinsa NHL:ssä sunnuntaina. Hintz auttoi Dallas Starsin 4-2 -kotivoittoon Buffalo Sabresista.
Hintz vei Dallasin 2-1 -johtoon toisen erän alussa. Hän sai kiekon Joe Pavelskilta vapaaseen paikkaan ja ohitti Sabres-vahti Craig Andersonin.
Aho nousi jakamaan suomalaisten maalipörssin kolmatta sijaa Sebastian Ahon kanssa. Aho oli osunut aikaisemmin sunnuntaina. Kaksikon edellä ovat Mikko Rantanen (26) ja Aleksander Barkov (25).
Hintz rikkoi oman yhden kauden piste-ennätyksensä NHL:ssä. Hänen saldonsa on nyt 50 ottelua ja 23+21=44 pistettä. Hintz kirjautti viime kaudella 15+28=43 pistettä vain 41 ottelussa.
Dallasin suomalaisista tehopisteen maakuun pääsivät myös Miro Heiskanen (0+1) ja Esa Lindell (0+1). Dallas nousi Läntisen konferenssin viimeiselle playoff-paikalle.
Lue myös:Vahvavireinen Juho Lammikko ohjasi voittomaalin Madison Square Gardenissa
Lue myös:Upeaa! Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen tekivät historiaa NHL:ssä
































