Esapekka Lappi ajaa ensi kaudella rallin MM-sarjassa osittaisen kauden Toyotalla. Lappi on päässyt testaamaan Toyotan uutta GR Yaris WRC Rally1 -hybridiautoa.

– Me ajoimme autoa, jossa oli paljon eri asioita ja paljon eri osia. Tämä oli ehkä enemmänkin kehitystesti. Oli hyvä palata, Lappi sanoi rallin MM-sarjan verkkosivuilla.

Lappi oli viimeksi Toyotan puikoissa Suomen MM-rallissa, jossa hän sijoittui neljänneksi. Nyt alla oli tietenkin eri auto. rallin MM-sarja siirtyy hybridiautojen aikaan ensi kaudella.

– Tämä tuntui erilaiselta Suomen rallin jälkeen. Vaihteiston puolesta se on saman tuntuinen R5-autoon (Rally2) ja ehkä ajotyyli pitäisi olla enemmän siihen suuntaan. Totta kai tässä on lisäpainoa, mutta myös lisätehoa. Tämä on kuitenkin ralliauto, joten ei sen suhteen ongelmia, Lappi mietiskeli.

Hybridiautosta saa väliaikaista lisätehoa erikoiskokeilla. Käytön opetteleminen on Lapilla hakusessa.

– Hybriditehon käyttäminen ei tule olemaan aivan yksinkertaista. Testipätkillä tietää enemmän missä kohtaa käyttää sitä ja miten sitä tarvitsee, mutta kilpailussa täytyy valmistautua enemmän kuin aikaisemmin erikoiskokeille. Pitää valita taktiikka erikoiskokeelle. Se tekee asioista haastavampaa monilla tavoin, Lappi jatkoi.

Lappi jakaa Toyotan kolmannen auton Sebastien Ogierin kanssa. Ogier ajaa varmuudella kauden aloittavassa Monte-Carlon rallissa vajaan kuukauden päästä.

– En tiedä vielä tarkkaan mikä ohjelmani tulee olemaan, mutta menen ensi kauteen tekemään työni, mikä on auttaa tiimiä voittamaan merkkimestaruus, Lappi totesi.

Lue myös:Suuri tuntematon odottaa rallin MM-sarjassa – näin Jari-Matti Latvala avaa Toyotan tämän hetken tilannetta

https://twitter.com/TGR_WRC/status/1473717893498122250