Naisten tenniksen kattojärjestön, WTA:n, johtaja Steve Simonin mukaan politiikkaa ja urheilua ei pitäisi sekoittaa keskenään. Hänen mukaansa venäläis- ja valkovenäläisurheilijat olisivat vapaita pelaamaan.

Useat lajijärjestöt ovat evänneet venäläis- ja valkovenäläisurheilijoilta osallistumisoikeuden kansainvälisiin koitoksiin. Tennis on kuitenkin tässä suhteessa poikkeus.

Venäläiset ja valkovenäläiset pelaajat saavat edelleen pelata turnauksissa. He eivät saa kuitenkin käyttää maan nimeä, lippua eivätkä saa pelata joukkuekilpailuissa.

Tenniksen valitsema linja on huomattavasti löysempi kuin monissa muissa lajeissa. Simonin mukaan hän ei kannata pelaajien sulkemista pois kisoista.

– Et ikinä tiedä mitä tulevaisuus tuo tullessaan, mutta voin sanoa sen, ettemme ole ikinä sulkeneet urheilijoita osallistumasta kiertueelle heidän maiden johtajien poliittisten tekojen seurauksena. Se vaatisi jotain todella, todella merkittävää, että se muuttuisi. Toisaalta emme tiedä mihin tämä on menossa, Simon totesi BBC:n sivuilla.

WTA-pomon mielestä hyökkääminen toiseen maahan ja syyttömien siviilien ja lasten lahtaaminen ei ole merkittävä asia. WTA ja ATP kuitenkin peruivat kaikki Venäjälle ja Valko-Venäjälle suunnitellut kilpailut.

Lue myös: Siinä ei kauaa mennyt! Emil Ruusuvuori takoi upean voiton nopealla tahdilla

Lue myös: Otto Virtanen paineli puolivälieriin Sveitsissä

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)