
NBA-seura Philadelphia 76ersin ja takamiesJames Hardeninvälinen kiista on toistaiseksi ohi. Harden palaa 76ersin kokoonpanoon ja osallistuu seuran harjoitusleirille.
TakamiesJames Hardenkäytti viime kaudella hänen sopimuksessaan olleen option, jolla hän kiinnitti itsensä NBA:n Philadelphia 76ersiin yhdeksi kaudeksi 35,6 miljoonan dollarin vuosipalkalla. Taka-ajatuksena oli välttää vapaaksi agentiksi joutuminen ja pelaajakaupan aikaansaaminen.
Harden halusi päästä pelaajakaupassa Los Angeles Clippersiin. 76ers ja Clippers ovat keskustelleet Harden-kaupasta, mutta mitään konkreettista ei ole saatu aikaan. Harden ja 76ers ovat puolestaan ajautuneet ilmiriitaan siirtovaatimuksista johtuen.
Mediatietojen mukaan osapuolet ovat päässeet nyt kuitenkin sopuun. Harden palaa 76ersin kokoonpanoon ja osallistuu seuran harjoitusleirille syyskuussa. Hardenin pitkän aikavälin tulevaisuus on kuitenkin vielä auki.
Harden on pelannut NBA:ssa jo vuodesta 2009 alkaen. Hän on edustanut 76ersin lisäksi Oklahoma City Thunderia, Houston Rocketsia ja Brooklyn Netsiä. Hänet on muun muassa valittu kymmenen kertaa tähdistöpeliin ja hän on sarjan ehdottomia tähtipelaajia.
Lue myös:Korisliigan Kouvot hankki Panaman maajoukkuesentterin