EM-turnauksessa 2021 nähdyn Suomen maajoukkueen avauskokoonpanon pelaajista moni on jättänyt maajoukkueen puolitoista vuotta myöhemmin. Tim Sparv on lopettanut uransa ja Paulus Arajuuri, Joona Toivio sekä Jukka Raitala ovat vahvistaneet maajoukkueuransa päättyneen.

Suomi matkaa 2023 pelattaviin EM-karsintoihin kovin odotuksin. Niihin haetaan vauhtia marraskuussa Pohjois-Makedoniaa sekä Norjaa vastaan pelattavissa harjoitusmaaotteluissa, joissa tullaan kokeilemaan uuden sukupolven pelaajia.

Vanhasta kaartista avauskokoonpanon paikastaan voivat olla aika varmoja vain Lukas Hradecky, Jere Uronen, Glen Kamara, Robin Lod sekä marraskuun maaotteluista puuttuva Teemu Pukki. On oletettavaa, että tulevissa EM-karsinnoissa nähdään tositoimissa paljon nuoria pelaajia.

Oliver Antman teki läpimurtonsa aiemmin syksyllä Kansojen liigan Montenegro-ottelussa. Antmanin lisäksi Huuhkajien keskikentälle on murtautumassa Hamburger SV:ssä seuratasolla pelaava Anssi Suhonen. Hänet on valittu A-maajoukkueeseen ensimmäistä kertaa.

Muita mahdollisia läpimurtopelaajia ovat Mikael Soisalo, Lucas Lingman ja Benjamin Källman. Maajoukkueessa he ovat saaneetkin jo peliaikaa, mutta varsinainen läpimurto avauskokoonpanoon on vielä tekemättä.

Nuorten pelaajien pikaista läpimurtoa tarvitaan. Suomi on viime vuosina vakiinnuttanut paikkansa Euroopan keskikastissa, mutta maajoukkueen käytössä olleen pelaajamateriaalin taso on polkenut paikallaan.

Antman ja Suhonen saattavat muuttaa tilannetta. He voivat lyhyessä ajassa vahvistaa Huuhkajien keskikenttää ja hyökkäyspeliä huomattavasti.

Suurin haaste Huuhkajilla on puolustuspäässä. Keskikentän pohjalle sekä toppariosastolle ei toistaiseksi saatu Sparvin, Toivion ja Arajuuren veroisia korvaajia.

Marraskuun maaotteluista Huuhkajilla on paljon poisjääntejä. Se on toisaalta hyväkin asia, koska uudelle kaartille tullaan tarjoamaan vastuuta.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:HIFK pestasi uuden urheilujohtajan – ”Palaamme puoliammattilaisuuteen”

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)