Englannin jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Gareth Southgate on joutunut tekemään isoja muutoksia maajoukkueryhmäänsä. Syynä muutoksiin ovat loukkaantumiset.

Englannin maajoukkueeseen valittiin alun perin Arsenalin Aaron Ramsdale, Liverpoolin laitapuolustaja Trent Alexander-Arnold, Chelsean Reece James sekä AS Roman Tammy Abraham, mutta koko nelikko on loukkaantunut ja joutuu jättämään maajoukkuekomennuksen väliin.

Tätä pois jäänyttä nelikkoa Southgate kutsui korvaamaan West Bromwichin Sam Johnstonen, Aston Villan Ollie Watkinsin, Crystal Palacen Tyrick Mitchellin sekä Southamptonin Kyle Walker-Petersin.

Mitchellille, 22, ja Southamptonissa avauspaikkansa vakiinnuttaneelle Walker-Petersille, 24, maajoukkuekutsut ovat heidän uransa ensimmäiset.

Mitchell on lyönyt tällä kaudella todella vakuuttavasti läpi. Hän on saanut pelata kaikissa 29 ottelussa ja nousu A-maajoukkueeseen on siinäkin mielessä kova temppu, ettei Mitchell ole koskaan pelannut edes juniorimaajoukkueissa.

Englanti kohtaa maaliskuun maaotteluissa Sveitsin ja Norsunluurannikon.

Lue myös:Lähde: Manchester City käänsi katseensa yllättävään suuntaan – nyt kiikarissa on 30 miljoonan euron mies

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntijalla teki pahaa katsoa Jari Litmasen ex-seuraa – ”Alkoi olla häpeällinen saldo” (FutisUutiset.fi)