Englantilainen maalivahtiJohn Ruddyon tehnyt huikean uran Iso-Britannian kentillä. Viime kaudella Englannin Championshipissä esiintynyt Ruddy saattaa olla nyt palaamassa Englannin Valioliigaan.

36-vuotias englantilaismaalivahtiJohn Ruddyon torjunut ympäri Iso-Britanniaa jo vuodesta 2004 alkaen. Mies on pelannut Englannissa League Twossa, League Onessa, Championshipissä ja Valioliigassa. Lisäksi pelejä löytyy Skotlannin Premiershipistä.

Ruddy on pelannut Championshipin Birminghamissa heinäkuusta 2022 alkaen. Hän on kantanut ykkösmaalivahdin viittaa sekä tällä että viime kaudella. Viime kaudella pelejä kertyi 43, tällä kaudella mies on pelannut yhdessä ottelussa.

Nyt Ruddyn kerrotaan olevan siirtymässä Valioliigan Lutoniin. Ruddy teki vasta jatkosopimuksen Birminghamin kanssa, joten Luton joutuu maksamaan miehestä siirtokorvauksen.

Ruddyllä on Valioliiga-tasolla 122 ottelua ja Championshipissä 210 ottelua. Englannin maajoukkueessa mies on esiintynyt kerran.

Lue myös:32 nimeä mukana – tässä Suomen joukkue yleisurheilun MM-kisoihin

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)