Jalkapallon Mestarien liigassa nähtiin yksi huikeimmista ottelupareista tänä keväänä, kun Real Madrid ja Manchester City iskivät yhteen.

Jo ensimmäinen ottelu oli huikea. Se päättyi dramaattisten vaiheiden jälkeen Manchester Cityn 4-3-voittoon.

Real Madrid käänsi kuitenkin parin toisessa osassa. Se nousi rinnalle ja pudotti lopulta Manchester Cityn jatkosta yhteismaalein 6-5.

Jalkapallolegenda ja entinen Englannin maajoukkuehyökkääjä Gary Lineker haltioitui näkemästään.

– Yksi erikoisimmista ja henkeäsalpaavimmista ottelupareista Mestarien liigan historiassa. Man City oli selvästi parempi ja epäonnekas hävittyään, mutta Real Madrid osoitti hienoa luonnetta ja jollain uskomattomalla tavalla he onnistuvat löytämään jotain jostain, Lineker hehkutti Twitterissä.

Lue myös:Uskomatonta! Real Madrid teki jäätävän nousun – kohtaa Liverpoolin Mestarien liigan finaalissa

Lue myös:Tämä oli laiha lohtu – City-tähti nousi Chelsea-legenda Didier Drogban rinnalle

LUE MYÖS: Vastustajan päävalmentaja ällistyi Suomen lentopallomaajoukkueen touhusta (UrheiluAreena.fi)