NHL-joukkue Colorado Avalanche hankki yhdysvaltalaishyökkääjäRoss Coltoninkesäkuussa Tampa Bay Lightningista rajoitettuna vapaana agenttina. Nyt miehen kanssa on päästy sopimukseen.

HyökkääjäRoss Coltonon NHL-joukkue Tampa Bay Lightningin neljännen kierroksen varaus vuoden 2016 NHL-varaustilaisuudesta. Colton aloitti ammattilaisuransa Lightningin AHL-joukkue Syracuse Crunchissa, jossa kului kolme kautta. 131 ottelussa syntyivät tehot 26+50. Mies toimi myös varakapteenina yhdellä kaudella.

Kaudella 2020-21 26-vuotias Colton pääsi debytoimaan NHL:ssä Lightningin riveissä. Colton sai vakinnutettua paikkansa NHL-kokoonpanossa ja teki 190 ottelussa tehot 47+36.

Kaudella 2020-21 myös Stanley Cupin Lightningin kanssa voittanut Colton lähtee nyt valloittamaan kaukaloita Avalanchen kanssa. Avalanchen toimitusjohtajaChris MacFarlandon jo odottavaisella tuulella Coltonin suhteen.

– Ross on ahkera, kahden suunnan keskushyökkääjä, jolla on mestaruuden kantakirja. Hänellä on fyysisyyttä pelissään, hän on erittäin kilpailunhaluinen ja hänen monipuolisuutensa tekee hänestä arvokkaan lisän kokoonpanoomme monella tapaa.

Lue myös:IL: Vuoden 1995 MM-kultaleijonaa syytetään törkeästä rikoksesta

LUE MYÖS: Kultaleijonan unelma murskaantui tylysti – ”Tunsin vihaa” (Siniviiva.fi)