
Aleksander Barkov puolustaa sunnuntaina yhdenlaista voittoa NHL:ssä. Liiga jakaa parhaalle puolustavalle hyökkääjälle annettavan Frank J. Selke Trophyn.
Barkov kipparoi tällä kaudella Florida Panthersin NHL:n runkosarjan parhaaksi joukkueeksi ja seuran ensimmäiseen playoff-ottelusarjan voittoon vuoden 1996 jälkeen. Kohtalo oli kuitenkin karu pudotuspelien toisella kierroksella, kun Tampa Bay Lightning lähetti Floridan kesälomalle suoraan voitoin 4-0.
Nyt Barkovilla on tilaisuus saada pientä henkilökohtaista lohtua. Hän on ehdolla Selke Trophyyn yhdessä Boston Bruinsin Patrice Bergeronin ja Calgary Flamesin Elias Lindholmin kanssa.
”Ehdolla” tarkoittaa sitä, että nämä kolme pelaajaa sijoittuivat kiekkotoimittajien äänestyksessä kolmen parhaan joukkoon. Äänestys tehtiin runkosarjan päättymisen jälkeen.
Barkov nappasi Selken viime kauden päätteeksi. Edellinen pelaaja, joka nosti pystiä kahdesti peräkkäin oli Bergeron kausilla 2013-14 ja 2014-15. Barkovilla on nyt tilaisuus yltää samaan.
Jere Lehtinen palkittiin aikanaan Selke Trophylla kolme kertaa. Hän sijoittui lisäksi äänestyksessä kerran toiseksi ja kahdesti kolmanneksi.
Esa Tikkanen sijoittui aikanaan äänestyksessä kakkoseksi kolme kertaa ja kolmanneksi kerran. Jari Kurri oli kerran kakkonen ja kerran kolmonen.
Mikko Koivu oli viimeinen suomalaisehdokas ennen Barkovia. Koivu sijoittui äänestyksessä kolmanneksi 2017.
Lue myös:Mikko Rantanen heilutti jälleen verkkoa – Colorado voiton päässä Stanley Cup -finaaleista
Lue myös:Coloradon voitolla julma hinta – Rantasen ja Lehkosen sentteri sairastuvalle