
SM-liigaseura Tampereen Ilveksellä kävi kunniavieras kylässä. Suosittu somekoira Topi käväisi Tampereen uudella Nokia Areenalla.
Tamperelaisella saksanpaimenkoira Topilla on Instagramissa yli 171 000 seuraajaa, jotka päivittäin seuraavat Topin edesottamuksia. Topi on saanut myös ainutkertaisen kunnian, sillä Topi on valittu tiettävästi ainoana koirana Vuoden tamperelaiseksi. Topi löi äänestyksessä muun muassa pääministeri Sanna Marinin.
Perjantai oli Topille unelmien täyttymys, sillä Ilveksen kannattajaksi tunnustautuva koira pääsi vierailemaan Liiga-seura Ilveksen pukukopissa ja fanishopissa. Joku osuus vierailuun saattoi olla myös Topin omistajalla, Nina Lindstedtille, joka on kannattanut Ilvestä lapsuudesta lähtien.
Utelias Topi sai ylleen Ilveksen paidan ja pääsi muun muassa jahtaamaan Nokia Areenan käytävillä kiekkoa.
– Me kaikki rakastamme Topia. Nähdään huomenna areenalla, Ilves hehkutti Twitterissä ja liitti oheen videon Topi-koiran vierailusta.
Videon Topin vierailusta Nokia Areenalla voit katsoa tämän jutun alla olevasta Twitter-upotuksesta.
Teksti: Ville Hirvonen