Jarrod Bowenia ei nähdä ensi kaudella Valioliiga-kentillä. Tähtilaituri on allekirjoittanut sopimuksen Englannin pääsarjatasolta pudonneen West Hamin kanssa.

Bowenin uusi sopimus ei pidennä The Athleticin mukaan nykyistä ja se umpeutuu edelleen kesällä 2030. Se kuitenkaan sitouttaa West Ham -kapteenin auttamaan lontoolaisseuraa Mestaruussarjassa kaudella 2026-2027.

West Ham pelaa Englannin kakkostasolla ensimmäistä kertaa 14 vuoteen. Seura joutui myymään jo aiemmin kesällä keskikenttäpelaaja Mateus Fernandesin Tottenhamiin peräti 85 miljoonalla punnalla.

Myös laituri Crysencio Summervillen odotetaan poistuvan West Hamista kesän siirtoikkunan aikana. Hollannin maajoukkuepelaaja on yhdistetty Manchester Unitediin.

Bowen pelasi kaudella 2025-2026 42 ottelua. Englannin maajoukkuelaituri iski niissä 11 maalia ja keräsi 12 maaliin johtanutta syöttöä kaikki kilpailut mukaan lukien.

22 A-maaottelua pelannut Bowen ei mahtunut Englannin jalkapallon MM-joukkueeseen. Laituri on iskenyt yhteensä 85 maalia 280 ottelussaan West Ham -paidassa.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuulta yllätysveto uransa suhteen (UrheiluAreena.fi)