Suomen MM-rallin tämän vuoden reitti julkaistiin tiistaina Helsingissä. Moni legendaarinen erikoiskoe tekee paluun.
Kun reittikarttaa katsoo, nousee heti tarunhohtoinen Ouninpohja silmille.
Ouninpohjaa ei ole ajettu täysimittaisena eli 33-kilometrisenä vuosikausiin Suomen MM-rallissa.
Täysipitkänä versiona se on ajettu edellisen kerran vuonna 2017. Pätkä muistetaan siitä, että nykyisen Toyotan tallipäällikön Jari-Matti Latvalan Toyota hyytyi juuri Ouninpohjalle.
Tämä avasi oven silloiselle tallikaveri Esapekka Lapille, joka ajoi voittoon. Uran toinen Lapin voitto tuli muutama viikko sitten Ruotsista.
Suomen MM-rallin reitti on kerännyt lähinnä kiitosta ja ylistystä, mutta myös kritiikkiä. Kritiikkiä on aiheuttanut etenkin se, että tämän vuoden Power Stage ajetaan Laajavuoressa.
Monien rallifanien mielestä Laajavuorea ei voi pitää edes kunnon erikoiskokeena. Järjestäjä on kuitenkin pystynyt perustelemaan asiaa sillä, että Laajavuori sijaitsee hyvin lähellä Jyväskylää, joten ihmisten on sinne helppo saapua.
Lue myös: Legendaarinen erikoiskoe palaa Suomen MM-ralliin – mukana myös yksi täysin uusi pikataival
Kuva: Toyota Gazoo Racing
































