Rallin MM-sarjan kauden kahdeksas osakilpailu ajetaan ensi viikonloppuna Viron sorateillä. Sarjaa hallitsevana mestarina ylivoimaisesti johtava Toyotan Kalle Rovanperä jahtaa Virosta jo kolmatta peräkkäistä voittoa. Hyundain Esapekka Lappi ajaa hänkin onnistuessaan huippusijoituksista Virossa.
Lappi saa Virossa ja siitä kahden viikon kuluttua keskisessä Suomessa sitä, mitä hänellä on ollut jo pitempään tilauksessa: todella kovavauhtista huimistelua soralla.
Viron ja Jyväskylän MM-rallit tarjoavat ainakin suomalaiskuljettajille ja yleisölle makeaa mahan täydeltä. Kisojen luonteet ovat rallia railakkaimmillaan ja raikkaimmillaan.
– Ajotyyli on sellainen, että kaasu pohjassa tai sitten jarrutetaan. Välimuotoa ei ole, Lappi painottaa Hyundain tiedotteessa.
– Keski-Euroopan ralleissa pitää ajaa yleensä eri tavalla, mutta Virossa ja Suomessa ajetaan kaasu pohjassa. Siinä on se suurin ero, Lappi jatkaa.
Rovanperä johtaa sarjaa 140 pistettä plakkarissaan. Rovanperällä on 41 pisteen etu toisena olevaan tallikaveriinsa Elfyn Evansiin. Lapin 69 oikeuttavat kuudenteen sijaan.
Viron osakilpailu starttaa torstaina lyhyellä, 3.35 kilometrin mittaisella yleisöerikoiskokeella Tartossa. Varsinaisiin tositoimiin päästään perjantaina. Kisassa ajetaan 21 erikoiskoetta.
Lue myös:Jatkuuko putki, Kalle Rovanperä? Mestarilta meheviä kommentteja Virosta

































