Yksi amerikkalaisen jalkapallon NFL-liigan historian suurimmista nimistä on kuollut. Jim Brown nukkui pois 87 vuoden iässä torstaina.

– Hän kuoli rauhallisesti Los Angelesin kodissamme. Maailmalle hän oli aktivisti, näyttelijä ja jalkapallotähti. Perheellemme hän oli rakastava ja ihana aviomies, isä ja isoisä, Brownin vaimo Monique Brown kirjoitti Instagramissa.

Brown pelasi NFL:ssä 1957-65. Keskushyökkääjä edusti koko uransa ajan Cleveland Brownsia. Hän voitti NFL:n etenijätilaston kahdeksan kertaa yhdeksällä kaudellaan. Brown valittiin NFL:n arvokkaimmaksi pelaajaksi kolme kertaa. NFL:n mestaruuden hän voitti kerran.

Brown toimi aktivistina USA:n kansalaisoikeustaistelussa 1960-luvulla.

– Brownista tuli edelläkävijä ja roolimalli urheilijoille sosiaalisin aloitteisiin osallistumisessa heidän lajiensa ulkopuolella, NFL:n komissaari Roger Goodell sanoi tiedotteessaan.

Ammattilaiskenttien ohella Brown on yksi kaikkien aikojen parhaista college-pelaajista USA:ssa.

Lue myös:Billy ”Superstar” Graham on kuollut

Lue myös:Urallaan 13 Grand Slamia voittanut tennislegenda on poissa

https://twitter.com/NFL/status/1659669662861279232