Nelinpelin ATP-rankingin ykkönen Henri Kontinen ja hänen australialainen parinsa John Peers kohtaavat US Openin ensimmäisellä kierroksella Yhdysvaltain William Blumbergin ja Spencer Papan.
– Meillä ei ole vastustajista vielä mitään tietoa, mutta tietysti yritämme saada heistä ennakkoon perusjuttuja selville. Lähdemme siitä, että olemme omalla hyvällä pelillämme vahvoilla, Kontinen kommentoi tennisliiton tiedotteessa.
– Täällä on usein hyvä meininki matseissa, joten on kiva päästä pelaamaan. Varsinaisia tulosodotuksia meillä ei ole, Kontinen jatkoi.
Hän on mahdollisesti mukana myös sekanelinpelissä. Asia ratkeaa maanantai-iltana Suomen aikaa.
Emil Ruusuvuori huipentaa Grand Slam -vuotensa US Openin junioriturnaukseen. Hän osallistuu tällä viikolla Kanadan Repentignyssä pelattavaan ITF:n 1. kategorian kilpailuun ja matkustaa sieltä suoraan US Openiin.































