Wimbledonin tennisturnauksen naisten kaksinpelin välieräparit ovat nyt selvillä. Viimeisenä jatkoon meni tiistaina Slovakian Magdalena Rybarikova, joka kaatoi yhdysvaltalaisen Coco Vandeweghen lukemin 6-3, 6-3.
Ottelu oli pitkään keskeytettynä sateen vuoksi, mutta lopulta ottelu saatiin pelattua loppuun suunnitellusti tiistaina. Rybarikovan voittoa voidaan pitää yllätyksenä, sillä slovakialainen löytyy maailmanlistan sijalta 87, kun taas jenkkipelaaja Vandeweghe on sijalla 25.
Rybarikovan tuloskunto on ollut huima Lontoossa. Aiempina vuosina hän oli pudonnut joka kerta yhtä vuotta lukuun ottamatta jo ensimmäisellä kierroksella, mutta nyt hän eteni siis jo välieriin saakka. 2015 hän pääsi kolmannelle kierrokselle saakka. Välieräpaikka on slovakialaiselle hänen uransa ensimmäinen Grand Slam-turnauksessa.
Naisten kaksinpelin välierät pelataan torstaina. Rybarikova kohtaa Garbine Muguruzan ja Venus Williams ottaa mittaa Johanna Kontasta.
Teksti:Ville Hirvonen (@hirvonenville)






























