Milwaukee Bucksin Khris Middleton ja Jrue Holiday sekä Cleveland Cavaliersin Kevin Love ovat viimeisimmät koripallon NBA-liigan pelaajat, jotka ovat liittymässä USA:n miesten olympiajoukkueeseen. Asiasta kertoo muun muassa ESPN.
Love oli mukana USA:n kultajoukkueessa Lontoossa 2012. Middleton ja Holiday eivät ole aikaisemmin pelanneet olympiakisoissa.
Eri lähteiden mukaan USA:n olympiajoukkueeseen ovat jo aikaisemmin sitoutuneet Brooklyn Netsin James Harden ja Kevin Durant, Portland Trail Blazersin Damian Lillard, Golden State Warriorsin Draymond Green, Phoenix Sunsin Devin Booker, Washington Wizardsin Bradley Beal, Boston Celticsin Jayson Tatum sekä Miami Heatin Bam Adebayo.
Siinä on jo 11 pelaajaa eli enää yksi paikka on auki. Toisaalta Harden pelasi NBA:n pudotuspelien toisella kierroksella loukkaantuneena, joten hänen Tokion matkastaan tuskin on täyttä varmuutta ennen kuin USA:n koripalloliitto julkistaa olympiajoukkueen kokoonpanon virallisesti.































