USA pieksi Suomen koripallon MM-avauksessaan 114-55. Suomi pelasi kehnosti, mutta USA:n hyvyydelläkin oli vaikutusta murskajaisiin.

– Pelasimme kovaa ja fiksusti. Liikutimme hyvin palloa ja olimme hyvä joukkueena, kommentoi NBA:ssa Brooklyn Netsissä pelaava Mason Plumlee Sportti.com:lle.

Tapojen mukaisesti Plumlee antoi tunnustusta Suomelle.

– Suomi oli hyvä. Hekin pelasivat hyvin joukkueena ja pelasivat kovaa. Heitot eivät menneet heillä sisälle, mutta joskus niin käy. Mutta Suomi yritti todella kovasti maansa eteen.

Plumlee itse sai vähän peliaikaa.

– Joukkueemme on täynnä tähtiä. Kun saan peliaikaa on se hyödynnettävä mahdollisimman hyvin. Pitää olla valmiina koko ajan penkillä, hän kommentoi.

MM-turnausta Plumlee pitää upeana kokemuksena.

– Tunteet ovat korkealla. Täällä on hauskaa ja pelaamme kovalla sykkeellä.

USA pelaa sunnuntai-iltana Turkkia vastaan.

– Oli hyvä voitto tänään. Pitää ottaa tästä hyvät asiat huomiselle. En ole nähnyt videoita Turkista. Menemme hotellille ja ryhdymme katsomaan heitä siellä, Plumlee totesi.

Otto Palojärvi, Bilbao

LUE MYÖS: Hiihtoliiton pomo ällistyi Kerttu Niskasen lopettamispäätöksestä (UrheiluAreena.fi)