Naomi Osaka kuuluu tenniksen kuumimpiin tähtiin tällä hetkellä, mutta 22-vuotias urheilija ei hevin tee itsestään numeroa.

Osaka kertoo CNN:lle, että luontainen ujous on tehnyt hänelle joskus tepposet.

– On ollut paljon tilanteita, joissa minulla olisi ollut sanottavaa, mutta olen kuitenkin pysynyt vaiti. Ja sitten asiat ovat menneet suuntaan, josta en ole oikein tykännyt, Osaka sanoo.

Nyt kun tenniksen ammattilaiskiertueet ovat koronaviruspandemian vuoksi tauolla, Naomi ottaa rauhallisesti – luonteelleen ominaisesti.

– Yritän oppia kaikkea uutta ja kehittyä. Näin paljon vapaa-aikaa ei varmaan tule olemaan enää koskaan. Ei haluta harjoitella viittä tuntia päivässä, koska sillä tavoin vain palaisin loppuun. Koskaan ei tiedä, milloin turnaukset taas alkavat, tarinoi Osaka.

Osaka nousi tähtiin voittamalla US Openin vuonna 2018 ja Australian avoimet seuraavana vuonna. Hän on maailmanlistalla kymmenentenä.

Lähde: CNN Sport

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)