Saksan Cottbusin maailmancupissa on tänään kilpailtu miesten telinevoimistelussa hypyn, nojapuiden ja rekin karsinnoissa, suomalaisista Tomi Tuuha (Voimisteluseura Helsinki) voimisteli hypyn karsinnassa. Tuuha sijoittui sijalle 6. pistein 13,799 napaten siten suomalaisten kolmannen finaalipaikan Cottbusissa.
”Hyppy ei sujunut tänään parhaaseen malliin. Ensimmäisessä Tsukahara-alkuisessa hypyssä käsi osui alastulossa maahan ja toinen hyppy, Urho 1,5 kierteellä, tuli rajojen ylitse. Onneksi tulos riitti kuitenkin sunnuntain finaaliin. Sunnuntaina lähden taistelemaan mitalista, mutta etenkin ukrainalainen Radilov ja japanilainen Saito ovat todella kovia hyppääjiä. Yritän saada finaaliin vaikeutettua toista hyppyäni vielä puolella kierteellä, mutta nyt keskityn huomiseen rengasfinaaliin,” summasi Tuuha hypyn jälkeen.
Kilpailut jatkuvat suomalaisten osalta huomenna hevosen ja renkaiden finaaleilla. Hevosella finaalissa kilpailee Juho Kanerva (Turun Urheiluliitto) sekä renkailla nähdään Tomi Tuuha.
Lähde: Voimisteluliiton tiedote

































