Tenniksen WTA-kiertueella voitokkaat päättyneellä viikolla olivat Garbine Muguruza ja Julia Görges.

Muguruza, entinen maailman ykkönen, kävi hakemassa vauhtia hieman pienemmästä turnauksesta. Hän otti mestaruuden Meksikossa, 250 000 dollarin kisassa Monterreyssä.

Loppuottelussa Muguruza ja Timea Babos tarjosivat viihdettä koko rahalla. Espanjalainen oli parempi lopulta lukemin 3-6, 6-4, 6-3. Voitontanssi kertoi, että hyvältä tuntui.

– Hienoa oli saada lopettaa kovien kenttien kausi mestaruuteen. Toisaalta, vaikka voittaa, eivät paineet mihinkään häviä. En kylläkään juuri välitä, mitä muut ajattelevat. Haluan vain pelata hyvin ja kerätä titteleitä, Muguruza kommentoi.

Kokenut ja paljon loukkaantumisista kärsinyt Julia Görges valtasi tittelin massakentillä Yhdysvaltain Charlestonissa. Hän pehmitti finaalissa Kiki Bertensin 6-2, 6-1. WTA-turnausvoitto oli hänelle kauden ensimmäinen ja uran viides.

https://twitter.com/WTA/status/983132957744316416

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)