Tenniskauden toinen Grand Slam -turnaus käynnistyy Pariisissa sunnuntaina. Miesten maailmanlistan kakkospelaaja Novak Djokovic lähtee Roland Garrosille uutta intoa täynnä.

Yhdysvaltalaislegenda Andre Agassi toimii Djokovicin ”taustapiruna” Pariisissa. Kaksikko on pitänyt yhteyttä jo parin edellisen turnauksen ajan puhelimella, mutta nyt he ovat samassa paikassa.

– Eilinen oli ensimmäinen päivä. Meillä oli kaksi harjoitusta yhdessä. Sitten juttelimme todella, todella pitkään illalla. Vaikka tämä oli ensimmäinen päivä, niin tuntui siltä, että olisimme tunteneet toisemme jo pitkän aikaa, Djokovic kertoi ATP-kiertueen verkkosivuilla perjantaina.

Djokovic puolustaa Ranskan avointen mestaruutta. Tämä kausi on kuitenkin sujunut vaisusti. Hän voitti Qatarin ATP-turnauksen heti tammikuun alussa, mutta sen jälkeen ei ole tullut yhtään titteliä.

– Tämä tuntuu uudelta luvulta. Agassi inspiroi minua paljon. Se on yksi niistä asioista, joita tunsin tarvitsevani: uutta inspiraatiota. Ja jonkun, joka tietää täsmälleen mitä käyn läpi kentällä ja sen ulkopuolella, Djokovic sanoi.

Agassi voitti urallaan kahdeksan Grand Slam -titteliä.

https://twitter.com/ATPWorldTour/status/868142488527278080

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)