Jenna Laukkanen venyi kovaan ennätysparannukseen 100 metrin sekauintifinaalissa lyhyen radan MM-kisoissa Kanadan Windsorissa perjantaina. Sotkamolainen tuli viidenneksi ajalla 59,00 ja harppasi välierissä syntyneestä ennätyksestään 0,64 sekuntia eteenpäin.

– Lähdin tosi hyvällä latauksella taistelemaan kaikesta, sijoituksesta ja ajasta. Verryttelyssä kokeiltiin Malvelan Maken kanssa pientä juttua, että vapaauinti saataisiin tulemaan paremmin, sekin kyllä auttoi, mutta kokonaisuutenakin tämä oli tosi hyvä uinti, tai oikeastaan superuinti, Laukkanen iloitsi.

Hanna-Maria Seppälä on uinut Suomen ennätykseksi 58,86 vuonna 2009, jolloin käytössä olivat niin kutsutut kumipuvut. Mitaliin jäi marginaalia 0,96 sekuntia.

– Hanna-Marian Suomen ennätys olisi tosiaan ollut kiva rikkoa, mutta ehkä pitää olla tyytyväinen, siihen, että olen parantanut näiden kisojen aikana tätä ennätystä seitsemän kymmenystä, vaikka en ole panostanut tuohon vapaauintiin yhtään, Laukkanen pohti.

Sekauintia vahvana kakkoslajina pitäneelle Laukkaselle ennätysloikka tässä lajissa on hurja, sillä vielä vuosi sitten menestyksekkäissä EM-uinneissa hänen vauhtinsa oli 59,91.

Lähde: Uimaliiton tiedote

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)