Suomi voitti koripallon MM-karsintojen kenraaliharjoituksessaan Viron Helsingin Hartwall-areenalla 95-76. Paluun Suomen Susijengin viime syksyn EM-kisojen jälkeen tehnyt Sasu Salin oli otteluun tyytyväinen.

– Mun mielestäni tultiin hyvin peliin ja tehtiin asioita, joita ollaan harjoiteltu. Vähän muistuteltiin jokaista pelaajaa, minkälaisia kuvioita meillä on. Hyviä juttuja oli, Salin sanoi.

Salinilla ei ollut vaikeuksia sopeutua Susijengin pelikuvioihin, vaikka taukoa edellisistä peleistä olikin.

– On tähän jengiin helpompaa tulla, kun tunnetaan hyvin toisemme ja ollaan monta vuotta pelattu yhdessä. Systeemit on sen verran tutut kaikille.

Salin oli iloinen, että Tuukka Kotille ja Erik Murphylle löytyi korvaajia. Kotti ja Murphy ovat sivussa loukkaantumisten takia,

– Tuukka (Kotti) on poissa, niin Madsen (Alexander), Jantunen (Mikael) ja muut, jotka pelaa isolla paikalla, toivat hyviä effortteja tohon. Uskon, että meillä on voittava joukkue Tshekkiä ja Islantia vastaan.

Vuonna 2000 syntynyt Mikael Jantunen pelasi hienon ottelun.

– Hyvinhän se pelaa. Henkka (Dettmann) sanoi, että se on nuori minä, mutta en mä tiedä. Sillä on huonommat jutut ainakin. Mutta hyvin se pelasi. Itseluottamusta on ja ennakkoluulottomasti tuli, Salin kehui.

Parketin tehokkain oli 23 pistettä upottanut NBA-stara Lauri Markkanen. Onko Markkanen kehittynyt NBA:ssa Salinin mielestä paremmaksi?

– Eikös Lauri ollut yhtä hyvä viime vuonnakin? Aika hyvinhän se pelaa. Sitä on kiva kattoa. Ehkä se hyppää vähän korkeammalle. Tuli muutama aika lennokas, Salin vastasi.

Perjantaina Suomi kohtaa MM-karsinnassa vieraissa Tshekin. Islanti on vastassa Helsingissä ensi maanantaina.

– Ehkä Viro ei ollut ihan parhaalla jalalla tänään, mutta voitto on aina voitto ja saatiin itseluottamusta vähän. Nähtiin, miten meidän homma toimii. Mutta luulen, että Tshekki on paljon kovempi ja tulee paljon tiukempi matsi siellä, mutta meillä on ihan hyvät lähtökohdat, Salin arvioi.

Salinin mukaan Islanti on Viroa taitavampi joukkue.

– Ehkä Islanti on vähän parempi heittojoukkue. Juoksevat enemmän ja ottavat paljon kaukoheittoja.

Haastattelu: Otto Palojärvi, Hartwall-areena

https://twitter.com/basketfinland/status/1011300884385619969

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)