Susijengin haastajamaajoukkue piti pitkään voiton avaimia käsissään Stankovic Cupin keskiviikkoisessa ottelussaan isäntäjoukkue Kiinaa vastaan. 7000-päisen kotiyleisönsä tukema Kiina pakotti kuitenkin ottelun jatkoajalle ja nappasi turnauksen toisen voittonsa luvuin 87-84 (32-28, 73-73).

Edellispäivän ottelussaan Kroatiaa vastaan susihaastajien akilleenkantapäänä olivat pallonmenetykset, joita Kroatia pakotti koko kentän prässillään Suomelle jo avausjaksolla. Kiinaa vastaan susihaastajien peli oli merkittävästi paremmin hallinnassa.

Kiina oli pahimmillaan hätää kärsimässä susipuolustuksen kanssa ja joukkueen peli puuroutui pitkiksi ajoiksi ennen kuin sen parhaat yksilöt Zhou Penginjohdolla ottivat ryhmän reppuselkäänsä.

– Hyvätasoinen ja -vauhtinen kansainvälinen ottelu, jossa Kiina oli tällä kertaa jatkoajan lopussa se viimeinen korintekijä. Juuri nämä pelit vievät meitä oikeaan suuntaan ja valmistavat nuoret pelaajat miesten koitoksiin, susihaastajien apuvalmentaja Lassi Tuovi tuumi Koripalloliiton tiedotteen mukaan.

– Pyrimme tässä turnauksessa puolustamaan koko kentällä ja tänään otimme isoja askelia pelirohkeudessa ja -kovuudessa. Pelin kääntäminen nopeaksi hyökkäykseksi on toinen teema, joka sujui jo edellistä ottelua vauhdikkaammin.

Susihaastajat kohtaa turnauksen päätösottelussaan perjantaina Tunisian.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)