Superpesiksessä pelaavan Kouvolan Pallonlyöjien pikakiiturit Tommi Mäentausta ja Matti Saukko etenevät seuran verkkosivujen mukaan myös tulevaisuudessa KPL:n paidassa. Mäentaustan sopimus ulottuu kauteen 2020 sisältäen option kaudesta 2021. Saukon sopimus puolestaan kattaa kauden 2019.
Superpesiksen nopeimpiin etenijöihin kuuluva Mäentausta kertoo jatkosopimuksen teon olleen helppo päätös.
– Olen joskus sanonut, että pelaan Kouvolassa vaikka kymmenen vuotta, jos kaikki menee hienosti. Kiva on jatkaa hyvässä seurassa, kaudesta 2010 KPL:ää edustanut Mäentausta kertoo KPL:n sivuilla.
– Kaudelle 2019 joukkueeseen ei tule isoja muutoksia. Hyvälle tielle on päästy, niin siitä on hyvä jatkaa, kaudella 2017 etenijätilaston neljänneksi 55 juoksulla edennyt Mäentausta jatkaa.
Lähde: KPL:n verkkosivut





























