Kesäisin järjestettävä urheilutapahtuma Sulkavan Suursoudut on peruttu tältä kesältä.

Asiasta kerrottiin tiedotteella.

Syynä peruutukseen on luonnollisesti koronavirusepidemia. Sen kehitystä on vaikea ennustaa, mutta selvää lienee, että tilanne säilyy päällä myös kesällä.

– Seurasimme koronatilanteen kehittymistä ja teimme päätöksen soutujen siirrosta suosiolla ensi vuodelle, Sulkava-seura ry:n puheenjohtaja Matti Makkonen sanoi tiedotteessa.

– Ennen päätöstä kävimme tiivistä keskustelua. Selvitimme perusteellisesti kaikki mahdolliset vaihtoehdot ennen kuin päätimme siirrosta. Päätös oli yksimielinen, hän jatkoi.

Sulkavan Suursoudut järjestetään seuraavan kerran 8.–11.7.2021.

– Päätös on valitettava, mutta haluamme osaltamme taata tilanteen normalisoitumisen ja välttää mahdolliset uudet tartunnat. Haluamme toivottaa kaikki soudun ystävät sankoin joukoin mukaan soutamaan Sulkavalle välivuoden jälkeen.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Saga Andersson ällistytti pukeutumisellaan Kalevan kisoissa (UrheiluAreena.fi)