Naisten lentopallomaajoukkue voitti komeasti oman alkulohkonsa ja selviytyi ensi viikon torstaina ja perjantaina Unkarissa järjestettävään Kultaisen liigan neljän joukkueen lopputurnaukseen.
Torstaina kello 18.00 alkavaan välierään Suomen vastustajaksi arvottiin Bulgaria. Toinen välieräpari on Unkari – Tshekki. Välierien voittajat pelaavat perjantaina Kultaisen liigan voitosta, häviäjät puolestaan pronssista.
Bulgaria on Euroopan rankingissa sijalla yhdeksän, Suomi 20:s. Joukkueet ovat kohdanneet 2000-luvulla viidesti, niissä Suomi on pystynyt vain yhteen erävoittoon. Vuosi sitten Bulgaria sijoittui EM-kisoissa yhdeksänneksi, vuoden 2014 MM-kisoissa 11:nneksi. Joukkue selviytyi myös tämän syksyn Japanin MM-kisoihin.
Pelipaikkana Unkarissa toimii 12 000 henkeä vetävä Papp Liszló Budapest Sportaréna, joka on nimetty nyrkkeilyn kolminkertaisen olympiavoittajan mukaan.
Final Fourin kahdelle parhaalle on luvassa myös paikka Perussa 20.–24. kesäkuuta pelattavaan FIVB:n Challenger Cupiin, jonka voittaja karsii paikasta ensi vuoden Nations liigaan. Limassa järjestettävän turnauksen muut joukkueet ovat Peru, Kolumbia, Puerto Rico ja Kazakstan. Varsinainen karsinta pelataan koti-vierasotteluina Nations liigan heikoimmin sijoittunutta ”haastajamaata” vastaan (tällä hetkellä Argentiina).
Kultaisen liigan Final Fourin otteluohjelma (ajat Suomen aikaa)
välierät: torstai 14.6. klo 18.00 Bulgaria – Suomi, klo 21.00 Unkari – Tshekki
pronssiottelu perjantai 15.6. klo 18.00, loppuottelu klo 21.00
Ruutu+ näyttää kaikki neljä ottelua suorina lähetyksinä.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote.































