Lauantaina mäkihypyn maailmancup-kauden viimeisessä joukkuekisassa Planicassa Suomi karsiutui toiselta kierrokselta. Vatsaflunssasta kärsinyt Suomen joukkue oli lähellä päästä toiselle kierrokselle oikeuttavassa kahdeksannessa sijassa, mutta lopulta Sveitsin Gregor Dechwanden nosti joukkuuensa 7,2 pisteen erolla Suomen ohi.
Suomi jäi kisassa yhdeksänneksi ja keräsi pisteitä 461,8 pistettä. Joukkueessa hyppäsivät Lauri Asikainen, Sebastian Klinga, Ville Larinto ja Anssi Koivuranta.
Kolmantena hypännyt Ville Larinto onnistui suomalaisista tänään parhaiten ja miehen hyppy liiteli 130 metriin.
– Karsinta oli täällä tosi vaikea. Kipeänä olemisen myötä oli niin voimaton olo,että ei meinannut tulla hommasta mitään. Kisaan tuli hyvä hyppy. Siinä oli vielä vähän sivu vastasta ja meinas lentää ohi alusen, että ei kummun jälkeen uskaltanut viedä hyppyä enää pitemmälle. Hyvä fiilis jäi huomiselle.
Päävalmentaja Pekka Niemelä näki päivän kisan haasteellisena.
– Kyllä meillä oli haasteita poikien kanssa. Sebastian Klinga ja Ville Larinto hoitivat omat osuutensa hyvin ja etukäteen vahvemmat hyppääjät Asikainen ja Koivuranta eivät hypänneet tänään tasollaan. Varsinkin Anssin kohdalla näkee, että kuumetaudin jälkeen ei ole saanut lihaksisto ja hermostoa toimimaan täysillä. Tänään tahtoa oli, mutta ei saatu mitä haluttiin.
Voittoon joukkuemäessä liiteli Itävalta ennen toiseksi tullutta Puolaa. Kolmas tänään oli Slovenia.





























