Suomalaisten viimeinen alppihiihtosuoritus jäi lyhyeksi Pekingin olympialaisissa sunnuntaina. Samu Torsti laski ulos heti suorituksensa alkuporteilla miesten suurpujottelun ensimmäisellä kierroksella.

Suomen alppihiihtomiehellä ja alppihiihtonaisilla oli synkkä rupeama Pekingissä. Vain Riikka Honkanen pääsi maaliin asti. Honkanen sijoittui pujottelussa 37:nneksi.

Miesten suurpujottelun ensimmäinen kierros on vielä kesken, mutta kärkinimet ovat jo maalissa. Kilpailua johtaa Sveitsin Marco Odermatt. Seuraavina tulevat Itävallan Stefan Brennstreiner (jäänyt kärjestä 0,04 sekuntia), Ranskan Mathieu Faivre (0,08) ja Norjan Henrik Kristoffersen (0,12).

Lue myös:Anni Kärävä ei pääse laskemaan sunnuntaina

Lue myös:Suurpujottelussa epäonnistunut Samu Torsti Ylelle: ”Tänään on kyllä miesten keli”

https://twitter.com/OlympicTeamFI/status/1492559125091274755

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)