Suomalaispurjehtivat ovat menestyneet hienosti Kieler Woche-kisassa. Kaarle Tapper nousi lähtövoitolla ILCA 7 -luokan kultaan Kieler Wochen päätöspäivänä.

Valtteri Uusitalo purjehti puolestaan pronssille. Monika Mikkola huuhtoi hopeaa ILCA 6 -luokassa. Mikkola lähti mitalilähtöihin kolmannelta sijalta, ja nousi päätöspäivänä toiselle sijalle.

– Kiel oli opettavainen kisa, joka kasvatti itseluottamusta. Kuten aina, minulla on vielä paljon kehityksen kohteita. Odotan innolla, että pääsen kehittämään niitä kesän aikana, Mikkola kertoo.

Uusitalo oli ILCA 7 -luokan mitalilähdössä kuudes, varmistaen itselleen pronssin. Uusitalo lähti mitalilähtöön kärkisijalta kokonaistuloksissa.

– Jäin heti startissa vähän muiden armoille, enkä päässyt toteuttamaan omaa purjehdusta heti startin jälkeen. Oli hyvin hankala mitalilähtö sen takia ja vähän jäi hampaankoloon lähdöstä. Uusia kisoja tulee kuitenkin ja pystyn paikkaamaan niihin.

Aleksandra Blinnikka tuo kotiin pronssin iQFoil-luokasta. Jakob Eklund purjehti neljänneksi. iQFoil-luokan osallistujamäärät olivat matalat muihin luokkiin verrattuna.

Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen olivat seitsemänsiä. Nacra 17 -tiimin peräsin hajosi mitalilähdön alussa. 49er FX -tiimi Grönblom/Hokka jäivät Kieler Wochessa hopeafinaaleihin lopputuloksella 32.

ILCA 6 ja ILCA 7 -luokkien arvokisat kilpaillaan loka- ja marraskuussa. Ensi viikolla pariveneet suuntaavat Tanskan Århusiin, jossa käydään Nacra 17, 49er- ja 49er FX -luokkien Euroopan mestaruuskilpailut.

Purjehtijoiden työnteko jatkuu Kieler Wochen onnistumisista ponnistaen.

– Mahtavaa työtä, sekä hienoja onnistumisia laajalla rintamalla. Tietysti osa venekunnistamme joutui myös pettymään. Kilpailun taso ei ollut korkein mahdollinen, nimekkäitä poisjääntejä oli jonkin verran. Se ei kuitenkaan ota meiltä mitään pois, käytimme tilaisuutemme hyvin, sekä osoitimme kehittyvän tuloskykymme. Jatkamme ennakkoluulottomasti työntekoa, tiivisti maajoukkueen valmennuspäällikkö Vili Kaijansinkko.

ILCA 7 -luokassa Nooa Laukkanen oli sijalla 11, Aleksi Tapper 24 ja Otto Dahlberg 45. 49er-tiimi Bremer/Korhonen olivat sijalla 56.

Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry. Kuva: Johan Ekblom/SPV