Salibandyliitto sai historiansa ensimmäisen kerran naisen puheenjohtajaksi, kun valtuuston varsinainen kokous valitsi Kaarina Vuoren tehtävään jäljellä olevaksi hallituskaudeksi Risto Kauppisen jättäydyttyä puheenjohtajuudesta kesken toimikauden.
Kaarina Vuori, 38, toimii puheenjohtajana vuoden 2023 loppuun saakka, jolloin nykyisen hallituksen toimikausi päättyy. Vuori oli hallituksen esitys puheenjohtajaksi, jonka valtuusto vahvisti yksimielisesti. Hän nousee tehtävään hallituksen varapuheenjohtajan paikalta ja hän kuuluu myös Kansainvälisen Salibandyliiton hallitukseen.
– Kiitän luottamuksesta. Vastuullinen ja mielenkiintoinen tehtävä. En ehkä ole prototyyppi lajiliittopomosta, mutta otetaan siitä hyöty irti ja mennään innolla eteenpäin, Vuori totesi kiitospuheessaan Salibandyliiton tiedotteen mukaan.
– Käynnissä on mielenkiintoisia projekteja ruohonjuuritasolta aina F-liigaan asti. Itse odotan, että vielä tämän vuoden puolella pääsemme toteuttamaan uusia pelimuotoja uusille kohderyhmille, joista suunnitelmat on jo olemassa. Nyt kääritään hihat ja laitetaan asioita tapahtumaan, hän linjasi.
Puheenjohtajan valinta oli tällä kertaa poikkeuksellinen Kauppisen ilmoitettua huhtikuun alussa jättävänsä paikkansa kesken toimikauden siviilityö- ja perhesyistä. Puheenjohtajan ja hallituksen valitsee joka kolmen vuoden välein pidettävä liiton varsinainen kokous, mutta liiton kokousten välisenä aikana jäsenten päätösvaltaa käyttää valtuusto niiltä osin kuin toimintasäännöissä on määrätty.
Kauppinen toimi puheenjohtajana ensimmäisen kerran jo 1994–2001 ja sen jälkeen uudestaan vuodesta 2018 saakka. Viimeisin valinta tapahtui loppuvuodesta 2020.
– Kiitos koko lajiyhteisölle. Täällä on hemmetin fiksua väkeä, ei olla aikojen saatossa paljon riidelty. Pyrkikää pysymään tällä tiellä, hän evästi.
– Mies lähtee hallituksesta, mutta salibandy ei lähde miehestä. On ollut hienoa aikaa lajin parissa. Kaarina on vastuuta pelkäämätön, josta laji saa hyvän puheenjohtajan, Kauppinen tiivisti jäähyväiset valtuustoväelle.
Valtuusto keskusteli hallituksen jäsenmäärän täydentämistä yhdellä henkilöllä Vuoren siirryttyä puheenjohtajaksi. Äänestyksen jälkeen valtuusto kuitenkin päätti, että hallitusta ei täydennetä kesken toimikauden.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
Kuva: Ville Vuorinen
Lue myös: Dramaattinen ottelu F-liigan finaalisarjassa
Lue myös: Turkulaisjoukkue juhlii liiganousua – sama mies iski kaikki neljä maalia!
































