Ruotsin maajoukkue on saanut kovan alun Tour de Skille. Maan hiihtoliitto tiedotti, että Johanna Hagström joutuu jättämään kiertueen kesken.

Hiihtoliiton mukaan Hagström tunsi sunnuntaina herätessään olonsa lievästi vilustuneeksi eikä halunnut ottaa mitään riskejä terveytensä suhteen. Hagström pakkaa laukkunsa ja palaa takaisin Ruotsiin.

Hagström kilpaili lauantaisessa vapaan sprinttikilpailussa. Hänen kisansa kuitenkin päättyi pettymykseen, kun hän kaatui puolivälierässä.

Uutinen pönkittää Suomen sprinttiässä Jasmi Joensuun mahdollisuuksia sprintin kokonaiskilpailussa, sillä Hagström on yksi kovimmista sprinttinimistä. Hän muun muassa voitti Rukalla sprinttikilpailun ja sijoittui Lillehammerissa toiseksi.

Ruotsin Tour de Ski sai surkean startin sprinttikisoissa, sillä Maja Dahlgren pääsi ainoana ruotsalaishiihtäjänä finaaliin, mutta hän koki sauvarikon menettäen menestysmahdollisuutensa. Miesten puolella paras ruotsalainen ylsi välierään.

Lue myös: Tour de Ski alkoi ruotsalaisilta surkeasti – ”Katastrofaalinen päivä Ruotsille”

Lue myös: Näin paljon Jasmi Joensuu tienasi Tour de Skin palkintopallisijallaan

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä fakta tekee Kärppien kaudesta erityisen nolon (KiekkoUutiset.fi)