Alize Cornet ja Kaia Kanepi palasivat maan kamaralle tenniksen kauden ensimmäisessä Grand Slam -turnauksessa keskiviikkona. Kummankin sijoittamattoman pelaajan tarina päättyi Australian avointen naisten kaksinpelissä puolivälierätappioon.
Cornet hävisi USA:n Danielle Collinsille, joka on rankattu turnauskaaviossa 27:nneksi. Lukemat olivat yhdysvaltalaisen eduksi 7-5, 6-1.
Cornet ehti tiputtaa jatkosta Espanjan Garbine Muguruzan ja Simona Halepin. Sekä Muguruza että Halep ovat kaksinkertaisia Grand Slam -voittajia.
Kanepi hävisi keskiviikkona Puolan Iga Swiatekille, joka on sijoitettu seitsemänneksi. Virolainen taipui lukemin 6-4, 6-7 (2-7), 3-6.
Kanepi oli siivonnut tieltään Saksan Angelique Kerberin ja kakkoseksi sijoitetun Valko-Venäjän Aryna Sabalenkan. Kerber on kolminkertainen Grand Slam -voittaja.
Swiatek ja Collins kohtaavat toisensa välierissä. Toisesta loppuottelupaikasta kisaavat ykköseksi sijoitettu Australian Ashleigh Barty ja sijoittamaton USA:n Madison Keys.

































