Koripalloliiga NBA:n runkosarjan ykkösjoukkue Golden State Warriors joutuu aloittamaan finaalisarjan ilman päävalmentajaansa. Golden State taistelee NBA:n mestaruudesta Cleveland Cavaliersia vastaan.

Golden Staten päävalmentaja Steve Kerr vahvisti asian maanantaina.

– En ole vielä valmis valmentamaan. Tunnen vieläkin paljonvaikutuksia tästä menossa olevasta jutustani, Kerr totesi median haastattelussa maanantaina.

Kerr kärsii oireista, jotka johtuvat pari vuotta sitten tehdystä selkäleikkauksesta. Hän valmensi kevään kahdessa ensimmäisessä playoff-ottelussa, mutta on ollut sen jälkeen sivussa.

Golden Staten ja Clevelandin välinen taisto käynnistyy torstaina. Kerr jätti vielä oven hieman raolleen.

– Tämän hetken tilanteen mukaan en tule valmentamaan torstaina. Asia on kuitenkin vielä auki, Kerr sanoi.

Golden State ja Cleveland kohtaavat NBA:n finaaleissa kolmannella peräkkäisellä kaudella. Warriors juhli 2015 ja Cavaliers 2016.

https://twitter.com/warriors/status/869359967052201985

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)