Koripalloliiga NBA:n Brooklyn Nets on palkannut uudeksi päävalmentajakseen Steve Nashin. Viisi vuotta sitten pelaajauransa lopettanut Nash valittiin NBA:n arvokkaimmaksi pelaajaksi 2005 ja 2006.

Nashillä, 46, ei ole aikaisempaa valmentajakokemusta.

– Valmentaminen on jotain, mihin tiesin haluavani pyrkiä. Syy tähän on se, että rakastan opettaa. Rakastan oppimista. Rakastan olla osa joukkuetta ja rakentaa joukkuetta. Ja rakastan kilpailemista, Nash kertoi Brooklynin verkkosivuilla.

Nash saa kovan ryhmän valmennettavakseen. Netsin paidassa pelaavat muun muassa supertähdet Kevin Durant ja Kyrie Irving. Durant siirtyi Brooklyniin jo vuosi sitten, mutta ei pystynyt pelaamaan tällä kaudella lainkaan loukkaantumisen takia.

– Näemme Stevessä johtajan, kommunikoijan ja mentorin, joka saa pelaajiemme kunnioituksen, Netsin General Manager Sean Marks sanoi.

https://twitter.com/BrooklynNets/status/1301518544937652224

LUE MYÖS: Suomen keihästähti puhui suunsa puhtaaksi EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)