Kuten käytännössä kaikki kilpaurheilutoiminta, niin myös golf on suurten muutosten kourissa koronaviruspandemian takia. Nyt myös kauden toinen major-turnaus, PGA Championship on siirretty tulevaisuuteen.

PGA-kiertue peruutti vajaa viikko sitten kaikki kilpailut huhtikuun ensimmäisen viikon loppuun saakka. Myös kauden ensimmäinen major-turnaus, Masters siirrettiin tuolloin. Masters piti pelata hutikuun toisella viikolla.

Tiistaina PGA-kiertue peruutti neljä seuraavaakin kilpailuaan, joista viimeinen olisi päättynyt 10. toukokuuta. PGA Championship (alunperin 14.-17. toukokuuta) on puolestaan siirretty myöhempään ajankohtaan tälle vuodelle. Uusi päivämäärä ei ole vielä tiedossa.

Kauden kolmas major-turnaus, US Open on tällä hetkellä kalenterissa omalla paikallaan, mutta senkin suhteen tilannetta tarkkaillaan. US Open on ohjelmassa 18.-21. kesäkuuta.

https://twitter.com/PGAChampionship/status/1240024504010752001

LUE MYÖS: Shokkiuutinen iski Emma Tainioon lujaa – itkusta ei ollut tulla loppua (UrheiluAreena.fi)