Mikko Korhonen käynnisti kautensa 2018 golfin Euroopan kiertueellahienolla 66 lyönnin kierroksella.

Korhonen jakaa Etelä-Afrikan Johannesburgissa pelattavassa Joburg Openissatuloksella -6 kilpailussa sijaa neljättä oman kierroksensa jälkeen.

Kisan johtotulos on -8, kun noin puolet pelaajista on pelannut ensimmäisenkierroksensa loppuun. Korhosen kanssa tuloksessa -6 on viisi muutapelaajaa.

Ennen kauden alkua Korhonen on kiinnittänyt harjoittelussaan huomiotaerityisesti puttaamiseen. Panostus kantoi hedelmää torstaina.

– Tänään upposi putti aika kivasti, lyöminen oli vähän keskinkertaista.Pysyin kuitenkin pelissä tiiltä hyvin. Muutama kolmen metrin putti upposi,pari kuusimetristä ja yksi kymppimetrinen, Korhonen kertoi tiedotteessa.

Korhosen kauden ensimmäinen birdie syntyi jo toisella reiällä. Etulenkkikokonaisuudessaan eteni kuitenkin tunnustellen tuloksella par reiän kuusibogin myötä.

Sisääntulon alussa Korhonen löi kuitenkin pykälää pienemmän vaihteensilmään, ja teki kuusi peräkkäistä birdietä rei’ille 10–15.

Olosuhteet Johannesburgissa olivat tuloksentekemisen kannalta hyvät, kunsade oli pehmittänyt kentän viheriöt vastaanottaviksi. Tulostasokokonaisuudessaan oli torstaina hyvä ja kisan cut-raja on asetumassatulokseen -2.

Kilpailussa ovat mukana suomalaisista myös Tapio Pulkkanen ja KalleSamooja. Samooja on 12 pelaamansa reiän jälkeen tuloksessa par jaPulkkanen seitsemän pelaamansa reiän jälkeen tuloksessa -2.

Perjantaina Mikko Korhosen lähtöaika perjantaina on 10.55 paikallista jaSuomen aikaa.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)