Yleisurheilukausi jatkui keskiviikkona Tampereella, kun ohjelmassa oli kauden toinen GP-kisa.
Suomen naisten maajoukkueen viestijoukkue lähti parantamaan ranking-sijoitustaan. Siihen olisi tarvittu 3,32-alkuinen aika.
Sitä ei tullut, mutta etenkin ankkuriosuuden juossutMette Baasoli huimassa iskussa. Hän juoksi ajan 51,8 4×400 metrin viestissä.
– Lähdin suhteellisen kovaa ja loppusuora oli pitkä, mutta kyllä siitä selvittiin. Oli tiedossa, että 3.32 pitäisi juosta. Se oli kova tavoite. Kaikki tekivät parhaansa ja se riitti nyt tähän, Baas kommentoi SUL:n tiedotteessa.
Naisten viestiaika oli lopulta 3.33,85. Sillä irtosi voitto Ruotsin joukkueesta. Baasin juoksu lupasi hyvää myös henkilökohtaisille matkoille.
– Kun nyt lähdin kovaa, uskallan lähteä kovaa myös omissa starteissani, Baas sanoi.
Miesten viestijoukkue juoksi Tampereella ajan 3.08,56, kun voiton vei Ruotsi tuloksella 3.07,82. Suomen joukkueessa juoksivat Viljami Kaasalainen, Konsta Alatupa, Eljas Aalto ja Erik Back.

































