Sportivo TV

Red Bull palaa käyttämään perinteistä takasiipeä tämän viikonlopun Belgian GP:ssä Max Verstappenin kahden viime kilpailuviikonlopun ulosajojen jälkeen.

Tallipäällikkö Laurent Mekies vahvisti BBC Sportille, että Silverstonessa tehtyjen testien jälkeen autosta löydettiin ongelma, joka liittyi aiemmin käytettyyn uudentyyppiseen takasiipeen.

Red Bull ottaa käyttöön siiven, jonka DRS-järjestelmä toimii normaalilla tavalla. Verstappen kommentoi päätöstä torstaina Spassa.

– On aika selvää, miksi näin tehdään. Palaamme vanhaan siipeen ja katsomme myöhemmin, milloin uusi versio on taas valmis käytettäväksi, Verstappen sanoi.

Red Bull ja Ferrari ovat tällä kaudella kehittäneet uudenlaista takasiipeä, jossa DRS avautuessa siiven yläosa kääntyy yli 180 astetta. Ratkaisu vähentää ilmanvastusta entistä enemmän ja kasvattaa huippunopeutta suorilla.

Ongelmat ilmenivät kuitenkin suurissa nopeuksissa. Verstappen ajoi rajusti ulos sekä Itävallan GP aika-ajoissa että Britannian GPä, kun takasiipi palautui suoranopeusasetuksesta takaisin normaaliin asentoon nopeiden mutkien lähestymisessä.

Verstappen kuvaili tilannetta aiemmin ”erittäin vaaralliseksi”.

Mekies ei kertonut tarkkaa syytä ongelmalle, mutta BBC Sportin mukaan kyse on todennäköisesti aerodynaamisesta ilmiöstä, jossa ilmavirta ei kiinnity siipeen riittävän nopeasti DRS:n sulkeuduttua. Tämä voi hetkellisesti vähentää auton takapään downforcea ja johtaa pidon menettämiseen suurissa nopeuksissa.

Red Bull testasi päivitettyä ratkaisua viime viikolla Silverstonessa järjestetyssä kuvauspäivässä, mutta päätti Belgian GP:tä varten palata aiempaan ja luotettavampaan takasiipeen.

LUE MYÖS: Reetta Hurskeelta tyly vastaus Ylen tiedusteluun (UrheiluAreena.fi)