USA:n Dustin Johnson menetti etumatkansa golf-kauden toisessa major-kilpailussa lauantaina. Maailmanlistan ykkösmies lähtee US Openin päätöspäivään tasatilanteessa kolmen maanmiehensä kanssa.
Johnson oli johtanut Shinnecock Hillsin kentällä Long Islandilla käytävää US Openia puolimatkan krouvissa neljän lyönnin turvin. Hänen rinnalleen nousivat lauantaina Brooks Koepka, Tony Finau ja Daniel Berger. Yhdysvaltalaisnelikko on yhteistuloksessa +3.
Johnson ei ollut myymässä maataan vaikka lauantain kierroksen tulos oli +7.
– En mielestäni pelannut lainkaan huonosti. Minulla oli 7-8 puttia, jotka olisivat voineet mennä sisään. Se on ero plus seiskan ja parin välillä, Johnson totesi US Openin verkkosivuilla.
Koepka voitti US Openin vuosi sitten.
– Tunnen olevani hyvässä tilanteessa. Voitin tämän viime vuonna. Pelini on hyvässä kunnossa. Rehellisesti sanoen minusta tuntuu, että heidän pitää ottaa tämä titteli minulta, itseluottamusta huokuva Koepka julisti.
Alkuryhmissä kentälle lähteneet Finau ja Berger olivat lauantain parhaat pelaajat. He käyttivät kierrokseensa 66 lyöntiä eli neljä alle ihannetuloksen. Finau on golfin maailmanlistalla sijalla 37 ja Berger sijalla 43.
Englannin Justin Rose (+4) on yhden lyönnin päässä kärjestä. Kuudetta sijaa pitää hallussaan Ruotsin Henrik Stenson (+5).
Seitsemättä sijaa jakavat USA:n Patrick Reed ja Jim Furyk sekä Thaimaan Kiradech Aphibarnrat, jotka ovat yhteistuloksessa +6. Reed voitti kauden ensimmäisen majorin, Mastersin.
USA:n Phil Mickelson kohahdutti ottamalla kahden lyönnin rangaistuksen tahallaan. Hän löi liikkuvaa palloa.
– Tarkoitukseni ei ollut olla epäkunnioittava ketään kohtaan. Tiedän, että se on kahden lyönnin rangaistus. En vain halunnut lyödä sitä samaa lyöntiä edestakaisin. Otin kahden lyönnin rangaistuksen ja jatkoin eteenpäin, Mickelson kommentoi.
Mickelson (+17) on kaukana kärjestä.































