Tero Linnainmaa avasi Suomen mitalitilin hiihtosuunnistuksen MM-kisoissa Ruotsin Piteåssa. Hän nappasi pronssia pitkällä matkalla.
Kultaa voitti Venäjän Andrei Lamov ja hopeaa Norjan Lars Moholdt.
– Taktiikkana oli säästää energiaa silloin kun voi ja pitää vauhtia silloin, kun ura oli kovempaa. Tein muutaman pienen, sellaisen 20 sekunnin virheen. Ehkä siitä minuutti-puolitoista olisi saanut viilattua pois, tiivisti Linnainmaa Suunnistusliiton tiedotteessa.
-Suoritus ei ollut paras, kun virheitä tuli joku minuutti. Mitali on toki upea juttu ja varsinkin kuin se tuli pitkältä matkalta; väliaikalähdöllä käyty pitkä matka on varsinainen kuninkuusmatka. Kannatti kesällä käydä lenkillä kelillä kuin kelillä.
Muista suomalaisista Tuomas Kotro oli viides, Jyri Uusitalo kahdeksas ja Janne Häkkinen 17:s. Naisissa Salla Koskela jäi niukasti mitalien ulkopuolelle ollen lopputuloksissa neljäs. Marjut Turunen oli kuudes, Milka Reponen yhdeksäs ja Liisa Nenonen 15:s.
Kuva: Timo Mikkola
































