Heittolajien talviseen Euroopan cupiin valmistautuvat Silja Kosonen ja Henri Liipola voittivat moukarinheiton talvimestaruudet Kaustisella lauantaina tuloksin 68,84 ja 69,93.
Vuosi sitten Kosonen voitti 19-vuotiaiden mestaruuden silloisella naisten SE:llä 72,44. Kunto on nytkin hyvä, mutta kilpailuun valmistautuminen ei ollut samanlainen kuin vuosi sitten.
– Nyt tähän kilpailuun ei ollut mitään isompia tavoitteita. Vuosi sitten olin heittänyt useamman harjoituksen ulkona, ennen kuin tulin tänne. Olen nytkin heittänyt pari harjoitusta ulkona, mutta heittoja ei ole mittailtu, joten en ihan tiennyt mitä odottaa, Kosonen kertoo Urheiluliiton verkkosivuilla.
– Kilpailuun olen ihan tyytyväinen. Nyt on treenattu kovaa eikä tätä varten harjoittelua himmattu. Nyt en vaan saanut itsestäni ihan kaikkea irti.
Viikon kuluttua Portugalin Leiriassa kilpailtavaan heittolajien Euroopan cupiin Kosonen hakee terävämpää virettä vajaan viikon mittaisella leirillä, jolle hän lentää jo sunnuntaina.
– Kovaa kilpailua odotan ja ihana päästä lämpimään kilpailemaan, Kosonen sanoi.
Kaustisella talvimestaruudet jaettiin pikkupakkasen ja tuulisen sään ryydittämissä oloissa. Se ei Kososta kiusannut.
– Vähän siinä meinasi odotellessa näpit jäätyä, mutta käytössä oli lämmitetty koppi ja kun oli pitkä toppatakki, kaikki oli ihan hyvin. Paremmin kuin viime vuonna.Nyt oli vain tuulta, eikä kastunut kaikki paikat, niin kuin viimeksi, Kosonen viittasi viime vuoden lumisateeseen.
Someron Esan Henri Liipola voitti Kaustisella miesten mestaruuden tuloksella 69,93. Mestaruus oli Liipolalle uran kolmas ja toinen perättäinen. Vaikka voitto maistui, tulos ei ollut sitä, mitä hän odotti.
– Optimistina minä haluaisin heittää helkutin pitkälle aina ja se tuntuu pahalta, kun moukari ei lennä mihinkään. Mutta näissä keleissä talviheitot ovat aina vähän rulettia, Liipola tuumi.
SM-kilpailujen jälkeen Liipola suuntaa harjoitusleirille Portugaliin ja kilpailee viikon päästä Leiriassa heittolajien Euroopan cupissa.
– Siellä tavoite on heittää reilusti yli 70 metriä ja ottaa kilpailussa myös kuvainnollisesti sanoen joitakin päänahkoja, Liipola miettii.
Kaustisella Liipola johti kilpailua toisesta kierroksesta lähtien. Noormarkun Nopsan Tuomas Seppänen oli toinen heitettyään viimeisellään 69,22
– Tähän kilpailuun ei ollut odotuksia. Olen nyt heittänyt treeneissä 70 metriä. Sen kun talvella tekee, tietää asioiden olevan hyvin. Nyt ei vaan ollut ihan parhaat olosuhteet. Oli vastatuulta, joka lisäsi pakkasen purevuutta ja se haittaa sinälläänkin, Seppänen sanoi.
Kokeneen heittäjän valmistautuminen MM- ja EM-kesään on sujunut ilman takkuja.
– Harjoituskausi on sujunut hyvin. Kevään treeneissä haetaan pientä spurttia. Seuraavat kaksi kuukautta ovat ne tärkeimmät hetket yleisurheilijan harjoituskaudessa.
Lähde: SUL































