Lauri Markkasen Chicago Bulls suli pahasti kotiparketillaan koripallon NBA-liigassa keskiviikkona. Chicago taipui San Antonio Spursille 99-106.
Chicago johti tauolla 58-40 ja vielä kolmannen neljänneksen jälkeen 80-67. San Antonio vei kuitenkin viimeisen 12 minuuttisen nimiinsä 39-19 ja jätti Bullsin ihmettelemään mitä tapahtui. Spurs laittoi neljännellä neljänneksellä pystyyn 12-0 ja 17-0 -jaksot.
Markkanen heitti Chicagolle 10 pistettä. Zach LaVine pussitti 29 ja Thaddeus Young 16 pistettä. Patrick Williams saalisti 10 pistettä ja 14 levypalloa.
Markkanen kirjautti tilastorivilleen myös seitsemän levypalloa, yhden syötön, yhden blokin ja yhden menetyksen. Hän laittoi kuudesta kolmosyrityksestään kaksi sisään. Suomalaisen kaikista pelitilanneyrityksistä upposi 40 prosenttia (4-10).
San Antonion Jakob Pöltl saalisti 20 pistettä ja 16 levypalloa. Derrick White teki 17 pistettä.
Chicago (18 voittoa – 21 tappiota) majailee Itäisessä konferenssissa yhdeksäntenä.
San Antonio (21-16) on lännen puolella seitsemäntenä.






























