Laura Hietaranta tippui jatkosta tenniksen Australian avoimissa junioreiden kaksinpelissä sunnuntaina. Hietaranta taipui ensimmäisen kierroksen ottelussaan Bulgarian Denislava Glushkovalle 3-6, 4-6.
Hietaranta oli sijoitettu tyttöjen kaksinpelissä 15:nneksi. Hän on maailmanlistalla sijalla 26. Glushkova löytyy maailmanlistalta sijalta 43.
Hietaranta on osallistunut nyt neljä kertaa Grand Slam -turnauksessa junioreiden kaksinpeliin ja hävinnyt joka kerta ensimmäisellä kierroksella.
Hietarannalla on sunnuntaina edessään vielä nelinpelin ensimmäisen kierroksen ottelu. Hänet on sijoitettu argentiinalaisparinsa Solana Sierran kanssa neljänneksi. He saavat vastaansa kreikkalaiset Michaela Lakin ja Dimitra Pavloun.
Lue myös:Otto Virtanen kärsi niukan tappion tenniksen ITF-turnauksen finaalissa

































